P​OWSTAJE P​RACOWNIA HORTITERAPII ​

P​OWSTAJE P​RACOWNIA HORTITERAPII

W urokliwym miasteczku cittaslow, jednym z najstarszych warmińskich miast, zabytkowym Reszlu na W​armii ​już od lutego ulokowana ​w Środowiskowym Domu Samopomocy powstaje ​pracownia hortiterapii, i być może jest to pierwsza tego typu pracownia w Polsce.

Zaczynam prace jako instruktor terapii​ w Centrum Alzheimera w Reszlu​, a​by wspólnie z zespołem terapeutów otaczać opieką podopiecznych ŚDS posługując się innowacyjnymi metodami wsparcia. Jedną z nich jest ogrodoterapia.

W ramach działalności pracowni hortiterapii rozpoczęła się w ośrodku realizacja autorskiego innowacyjnego programu terapeutycznego Asystent Animator Hortiterapii. Autorem programu i głównym realizatorem jest ​Instytut Hortiterapii. Program będzie realizowany przez 3 miesiące.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Reszlu to Ośrodek wsparcia społecznego, który prowadzony jest przez Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego HELPER. Ośrodek współfinansowano ze środków otrzymywanych od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, przekazywanych przez Urząd Gminy Reszel.

Celem działalności ŚDS jest utrzymanie sprawności intelektualnej i fizycznej podopiecznych. Pomagamy naszym uczestnikom w rozwiązywaniu trudności, doradzamy i słuchamy.Zależy nam, aby podopieczni mogli spędzić czas aktywnie, spotkać się z innymi oraz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w miłej i przyjaznej atmosferze.

Domy mieszczą się w Reszlu w budynkach dawnego Kolegium Jezuickiego działającego w latach 1632 – 1772. Po wojnie budynki zostały zagospodarowane i powstała w nich Zasadnicza Szkoła Zawodowa o profilu stolarskim – późniejsze Technikum Drzewne. Od marca 2015 roku funkcjonuje tu nasz ośrodek, ​który oferuje dzienny pobyt pięć dni w tygodniu od 8.00 do 16.00 zapewniając śniadanie, jednodaniowy obiad oraz codzienny transport do ośrodka i z powrotem.​ ​Przyjeżdżają do nas uczestnicy z gmin: Reszel, Bisztynek i Korsze.

​ ​

Więcej fotografii i informacji na sdsreszel.pl/hortiterapia/

452 Na zdjęciu z panią kierownik ŚDS Grażyną Chmielewską , której serdecznie dziękuję za możliwość pracy w tak niezwykłym ośrodku.